Korczak 2012

01.09.2012 – 31.12.2012
Dzieciaki Korczaka - warsztaty dla dzieci i młodzieży

Warsztaty są przeznaczone dla klas szkolnych (podstawówka, gimnazjum).

I. Pierwszy warsztat edukacyjny „Dzieci to rzeczoznawcy życia” 3h dydaktyczne
 
Warsztat ma na celu przybliżenie postaci Janusza Korczaka, jego sposób myślenia i patrzenia na dziecko. Wiedza ta będzie bazą wyjściową do dalszej pracy warsztatowej na temat relacji dorosły – dziecko. Chcemy porozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat ich praw, a także poszukać wspólnych rozwiązań by dzieci były szanowane. W oparciu o Korczaka porozmawiamy o prawie do niewiedzy, niepowodzeń, łez, do tajemnicy, do własności, do swoich myśli, uczuć, radości i dnia dzisiejszego. Przedstawimy również jego najważniejsze cytaty i stwierdzenia dotyczące dzieci. Wspólnie zastanowimy się nad ich aktualnością.
 
II. Drugi warsztat filmu animowanego „Dziecko oczami Korczaka” 3h dydaktyczne
 
Podczas warsztatów filmu animowanego dzieci i młodzież stworzą własne etiudy w oparciu o wątki biograficzne oraz fragmenty prozy Janusza Korczaka. Będziemy krok po kroku tworzyć scenariusz, oprawę plastyczną do filmu i poznawać podstawy montażu. Pod opieką instruktorów uczestnicy stworzą autorskie animacje, będące ich własną interpretacją tematu związanego z postacią Janusza Korczaka. Pragniemy w ten sposób udzielić im głosu i stworzyć możliwość wypowiedzenia się za pomocą medium, jakim jest film animowany. Efektem cyklu warsztatów będzie seria filmów animowanych popularyzujących życie i twórczość Janusza Korczaka. Gimnazjalistom chcemy też zaproponować tematy dotyczące praw dziecka i partnerskiego traktowania młodego człowieka przez dorosłych.
 
Chętnych nauczycieli prosimy o kontakt:
Fundacja Przystanek Twórczość
Anna Płachecka tel. 504427017, e-mail: ania.plachecka@tworczosc.org.pl
Anna Olczyk-Grabowska tel. 503471040, e-mail: kontakt@tworczosc.org.pl
www.tworczosc.org.pl
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Grupa powinna liczyć minimum 14 osób
 
Miejsce realizacji warsztatów:
Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej
ul. Jezuicka 4 (Rynek Starego Miasta), Warszawa
www.scek.pl
 
Organizator: Fundacja Przystanek Twórczość  
[powrót]
AKTUALNOŚCI

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z partnerami: Międzynarodowym Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka, Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka,  Katedrą UNESCO im. Janusza Korczaka w Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Fundacją Korczakowską zapraszają 7 grudnia 2012 r. do udziału w Międzynarodowe Seminarium Dobrych Praktyk Korczakowskich KORCZAK. Lubię to! Ideą seminarium jest stworzenie przestrzeni do zaprezentowania najciekawszych projektów zorganizowanych przez szkoły i placówki, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe i inne instytucje, dla których ten rok był ważny dla poznania i wdrażania szeroko pojętej myśli korczakowskiej. W seminarium wezmą...
[więcej]