Korczak 2012

01.03.2012 – 31.12.2012
Szkoła tolerancji – Janusz Korczak dzieciom – program edukacyjny Domu Spotkań z Historią

Wykorzystując twórczość oraz koncepcję pedagogiczną Janusza Korczaka stworzyliśmy cykl warsztatów dla szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci poznają sylwetkę Janusza Korczaka, zapoznają się jego najsłynniejszymi bohaterami, ale przede wszystkim dowiadują czym jest empatia, tolerancja, zrozumienie i szacunek dla innych osób. Poznają swoje prawa i obowiązki oraz zasady współżycia w małych i dużych grupach.

 
Podczas warsztatów czytamy fragmenty prozy Janusza Korczaka i pokazujemy sceny z filmów, które powstały na bazie jego książek. Uczestnicy mają okazję aktywnie zaangażować się w omawiany temat, wziąć udział w dyskusji, wypowiedzieć własne zdanie, a także stworzyć pracę plastyczną. 
 
W ramach programu edukacyjnego Dom Spotkań z Historią prowadzi warsztaty na następujące tematy:
1.         Prawa małych i dużych
2.         Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem… – siła dziecięcej wyobraźni
3.         Spotkania z królem Maciusiem I – teatrzyk kukiełkowy
4.         Dzieci do parlamentu!
5.         Czuję, rozumiem, reaguję – o umiejętności współodczuwania.
 
Warsztaty są bezpłatne, grupy należy zgłaszać telefoniczne w Dziale Edukacji Domu Spotkań z Historią (22 255 05 25) lub droga elektroniczną edu@dsh.waw.pl.
 
[powrót]
AKTUALNOŚCI

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z partnerami: Międzynarodowym Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka, Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka,  Katedrą UNESCO im. Janusza Korczaka w Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Fundacją Korczakowską zapraszają 7 grudnia 2012 r. do udziału w Międzynarodowe Seminarium Dobrych Praktyk Korczakowskich KORCZAK. Lubię to! Ideą seminarium jest stworzenie przestrzeni do zaprezentowania najciekawszych projektów zorganizowanych przez szkoły i placówki, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe i inne instytucje, dla których ten rok był ważny dla poznania i wdrażania szeroko pojętej myśli korczakowskiej. W seminarium wezmą...
[więcej]